Tervishoiu otsusetugi
 

Otsustustugi pakub arsti töövoogu integreeritult konkreetse patsiendi kohta personaalseid soovitusi, viies kokku meditsiinilised teadmised ja elektroonses haigusloos olevad inimese terviseandmed. Kliinilise otsusetoe süsteem koondab kokku ja analüüsib inimese andmeid nagu näiteks viimase viie aasta diagnoosid, ravimid ja analüüsid, vererõhunäidud, elustiilinäitajad ja tulevikus arvestatakse ka teatud geneetilisi riskiskoore. Tarkvara arvestab ravijuhenditega ning koostab teavitused iga inimese kohta just tema andmetest lähtuvalt ja edastab need arsti töölauale.

 

Kuidas otsuste tugisüsteem kasutab andmeid?

 

1. Otsuste tugisüsteem kasutab nii perearsti tarkvaras kui Tervise Infosüsteemis olevad struktureeritud terviseandmeid (ravimid, diagnoosid, laboriandmed, protseduurid, jne). Otsuste tugisüsteem ei kasuta vabatekstilisi andmeid (nt anamnees, epikriis, jne).

 

2. Diagnoosidena võetakse arvesse viimase 5 aasta diagnoosid, mis eristatakse ägedateks ja kroonilisteks. Ägedate diagnoosidega seotud soovitused on aktiivsed 26 nädalat.

 

3. Analüüside alla võetakse arvesse viimase 5 aasta analüüsid, millest kasutatakse viimast kättesaadavat tulemust. Mõningatel juhtudel on ajaraam lühem (nt INR-uuringu puhul on aegrida piiratud ühe aastaga). Tavaliselt on otsuste tugisüsteemi sõnumis kuvatud kasutaja jaoks ka analüüsi teostamise aeg.

 

4. Ravijuhendite linke ei kuvata kasutajatele kronoloogilises järjestuses, vaid RHK-10 klassifikaatori järjestuses. Ägedate diagnoosidega seotud ravijuhendite lingid on aktiivsed 26 nädalat.

 

5. Ravimite korral võetakse arvesse patsiendi poolt väljaostetud ravimid, ravimikuuri alguseks on määratud konkreetse ATC koodi esmakordne väljakirjutamine patsiendile (maksimaalne periood 5 aastat).

 

6. Ravimite vastunäidustused põhinevad ravimite omaduste kokkuvõtetel (SPC), mis võib olla mõningatel juhtudel vastuolus rahvusvaheliste ravijuhendite soovitusega.

 

7. Ravimite koostoimete teenus ei ole esialgu integreeritud otsuste tugisüsteemi osaks, jätkab toimimist eraldi teenusena perearsti tarkvara retseptimoodulis.

 

8. Patsiendi geeniandmetega seotud riskiskoore ei kuvata enne kui väljatöötatud konkreetse riskiskooridega seotud käsitlusjuhendid.

 

Kaasnev portaal

 

Lisaks perearsti tarkvarasse integreeritud otsusetoe teenusele on alates 7. aprillist perearstidele tasuta kasutamiseks avatud ka veebiportaal Synbase (www.synbase.ee), mis koondab 16 kliinilises töös kasutatavat ning koos toimivat tõenduspõhist andmebaasi. Veebiportaali saab kasutada arvutis, tahvlis või mobiilis.